SETENİL DE LAS BODEGAS

Cadiz iline bağlı 3000 nüfuslu Setenil köyü’nün bir kısmı kayalıkların altına inşa edilmiş. Biz de bunu duyduk ve Ronda ile Sevilla arasına sıkıştırıverdik kendisini. Asıl ismi Setenil de las Bodegas olan köyün Ronda’ya uzaklığı 30 dk, Sevilla’ya uzaklığı ise 1 saat 45 dk. Köyün isminin de bir anlamı varmış: ‘Setenil’, Latince ‘septem nihil’ demek olan ‘yedi kez hayır’ anlamına geliyormuş. Katolikler, bölgeyi Endülüslerden 7 kez almaya kalkmış. ‘Bodegas’ ise ambar anlamına geliyormuş. Kayaların altındaki serin alanlar, üretilen yerel gıdaları rahatça saklayabildiği için Setenil’e eklenmiş.

Köye ne taraftan giriş yaptık inanın hatırlamıyorum ama iç kısımlara zaten araba girmiyor. Dar sokaklar, beyaz evler derken iç kesime doğru yürüyüş yaptıktan sonra kayalıkların altına inşa edilmiş evleri görmeye başladık.

Setenil sokakları

Burada bir restoranda hem dinlenelim hem de meşhur ‘gazpacho çorbası’nı deneyelim dedik ama sanırım ya uygun yer değildi ya da lezzeti o an bana cazip gelmedi. Bizdeki domates çorbasının birkaç versiyon değişiği ve soğuk hali. Restorandan hemen ilerleyince köyün en dar sokağını keşfetme fırsatımız oldu. Kayalıklar altında kalan evlerin, şekillerini nasıl aldığını anlatan bir yazı var. Bizdeki Kapadokya taş evlerinin bir benzeri dersem yanlış olmaz umarım. Girip gezme fırsatım olsun isterdim aslında. Köyün aşağısında bu merakını gidereceğiniz kafe ve restoranlar yanyana dizilmişler.  Biz son anda keşfettik.

Restoran ve kafeler
Restoran ve kafeler

Biz de kayalık altında bir kahve molası verdik tabi. Okan her ne kadar fırsat bu fırsat işyeri ile görüşmeler yapsa da ben etrafı izleye izleye kahvemi içtim. Eğer Endülüs tarafında iseniz ve arabanız da varsa kesinlikle uğrayın. Orijinal olmasının yanı sıra küçücük bir köy hem vaktinizi almaz hem de yeni bir yer keşfetmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir