BEKLE BİZİ İTALYA!

Özellikle eşimin hayalini kurduğu İtalya’ya balayında gidecektik ama baktık ki bütçemizi aşacak gibi, sonraya erteledik, iyiki de ertelemişiz, çünkü; bir gün oturup İtalya için plan yaparken Okan ‘neden araba kiralamıyoruz istediğimiz yere gider, istediğimiz yerde durur, gezebildiğimiz kadar gezeriz’ dedi. İlk başta biraz bu fikre karşı gibiydim, genelde kendimiz gidip tur şirketlerine bağlı olmadan gezmeyi seviyoruz ama bambaşka bir ülkede araba kiralamak, trafiğe çıkmak ve yol bulacak olmak sanırım beni korkuttu. Tabiki Okan’ın enerjisi ve hevesiyle ikna oldum ve başladık İtalya turu için hazırlıklara 🙂 Turu Ekim başında yaptık fakat 6 ay öncesinden başladık bilet- otel araştırmalarına ama gelin görün ki izinleri kurban bayramı ile birleştirdiğimizden uçak biletleri yüzümüzü güldürmedi.

Bir şekilde (tamam ya 6 ay taksitle işte 🙂 ) uçak biletlerini aldık, sırada dikkatlice hazırlanması gereken İtalya rotamız vardı! Şimdi düşünüyorum tatil hazırlığında en zevkli kısımdan birisiydi rota çizmek. Aşağıda da izlediğimiz güzergahı göreceksiniz, bu rota defalarca değişti, nereden başlasak, nerelere önem versek derken son haline zar zor ama kendimizden emin karar verdik. 🙂 Tatilimiz bayramın yardımıyla 8 gündü ama yine de bir ülke için tabiki azdı. İnsan bir çırpı da heryerini görmek istiyor tabiki ama ne yazık ki mümkün değil… Biz en uygun Milano Malpensa Havalimanı’na gidiş dönüş bilet bulduğumuzdan kuzeyden başlayıp Doğu- Batı-Toscana yapıp Roma’da turu tamamladık. Aslında Okan en güneye inip Amalfi’yi görmek istiyordu ama gerekse bloglardan gerekse internetten yaptığım araştırmalarda yolun çok virajlı olması ve tehlikeli olarak bahsedilmesi beni korkuttu. Tatile gidiyorum risk almayalım diye mızıkcılık yaptım kabul ediyorum. 🙂

italya 1

italya 2

Eee tamam biletleri aldık, rotayı da çizdik, geriye ne kaldı? Ne kalmadı ki.. hangi şehirlerde konaklayacağız? Hadi bunu booking.com’dan ‘merkeze yakın olsun ama pahalı da olmasın, temiz olsun ama lüks de olmasın’ şeklindeki bitmek tükenmek bilmeyen taleplerle başladım 6 ay öncesinden araştırmaya. En son hangi şehirlerde, nerelerde ve ne ücrete kaldık, merkeze uzaklığı nasıldı anlatacağım. (üşenmeyin okuyun sonuna kadar yani 🙂 ) Hadi tamam kalacak yerleri ayarladık asıl neyi unuttuk araba kiralayacağız ya!

Tamam panik yok, (tabi panik yok nasılsa araba kiralamayı Okan halledecek 🙂 ), şimdi şöyleki birçok araba kiralama sitesi var, havalimanlarında da belki ofisleri yan yana görmüş olabilirsiniz. Bunlardan biri Budget, biz de bu firmanın internet sitesinden kiraladık Fiat Pandamızı. Daha büyük daha lüks araçlarda var tabiki, her bütçeye ayrı hizmet mümkün 🙂 Biz 8 günlük 280 euro verdik, en son arabayı teslim ettiğimizde de 30 euro temizlik ve bakım ücreti aldılar. Sanırım 5 ay öncesinden kiraladığımız için uygun bir fiyat olmuş oldu. İnternetten kiralayıp ödemeyi yaptıktan sonra çıktısı alıp havalimanında arabayı kiraladığınız firmanın acentasını bulun gayet anlaşılır şekilde arabayı almanıza, geri dönüşte nereye bırakacağınıza kadar yardım ediyorlar.. Yalnız şuna mutlaka dikkat edin, kiraladığınız aracın firması ineceğiniz ve geri döneceğiniz havalimanında bulunuyor mu? Bu önemli çünkü havalimanına inince alıp aracınızı çıkacaksınız, elinizde bavullarla kalakalmayın sonra 🙂 Ya da tam tersi gelirsiniz havalimanına, geri döneceksiniz, aracı teslim edeceksiniz bir bakmışsınız sizin kiraladığınız firmanın acentası yok.. O açıdan firmaların sitelerinde hangi havalimanlarında acentaları var öğrenmeniz gerekiyor. Ek bir not olarak, eğer extradan bir sigorta istiyorsak (hırsızlık, ağır kaza vs) günlük 20 euro ücret istendi, dedik koca İtalya’da çalına çalına bizim Pandacık çalınacaksa vay bizdeki şansa! Yok dedik istemiyoruz, 160 euro cebimize kaldı ama çalınmasın diye de arabayı neredeyse odamıza koyacaktık 🙂

IMG_9252 IMG_9254

Şimdi de sırada otellerden önce benim Okan’ı gidene kadar daralttığım konuya var. Yolumuzu nasıl bulacağız? Ya kaybolursak.. 🙂 O zaman size navigasyonumuz şekil önümüzden çekil diyorum sevgili okurlar 🙂 Arabanızı ek ücret vererek navigasyonlu olarak da kiralayabilirsiniz ama bizim kendimizin vardı zaten, sadece 12 dolar ödeyerek internetten 1 ay geçerliliği olan İtalya haritası yükledik navigasyonumuza. Eğer araba kiralayacağız diyorsanız mutlaka ama mutlaka navigasyonsuz çıkmayın derim. Otellerin adresini yazıp kendimizi ellerine bırakıyorduk, her seferinde de doğru adreste bulduk kendimizi.

IMG_0424

Yalnız şunu belirteyim İtalya da ücretli yollar gayet pahalı 1-2 saatlik gecişler bile 10 euro civarı, hatta geri dönüş yolunda Roma’dan Milan’a geldiğimizde yaklaşık 40 euro ödedik (5-6 saat sürüyor). İtalya hükümeti’ne buradan sevgiler! Biz otoyol parası vermeden gitmek istiyoruz derseniz navigasyondan ücretli yol seçeneğini kaldırır parasız yollardan gidersiniz, fakat; daha uzun yol gitmeniz gerekecek, otoyol dışındaki yollar şehirler arası mesafeyi uzatıyor ne yazık ki.

Otoyollardan sonra bizim en çok tereddüt ettiğimiz konu park yeri sorunuydu. İtalya’da şehir merkezlerinde arabayla girmek imkansız zaten yer de bulamazsınız, trafikte bizim ülkeden kalır yanı yok. Sokak aralarında ve bazı cadde üstlerinde mavi, sarı ve beyaz renkli çizgiler göreceksiniz. Bizim anladığımız kadarıyla sarı çizgi engelli ve hususi araçlara ait, beyaz çizgiler önünde durduğu bina araçlarına ait ki hiç boş göremeyebilirsiniz, mavi çizgiler de gündüz paralı, geceleri ücretsiz diye düşündük. Mavi çizgilerin hemen yanında ankesörlü telefonu hayal edin onun bir kısa makinelerinden var para atıp fiş alıyorsunuz ve araba camının önüne koyuyorsunuz. Hiç fiş almaya gerek duymadan park ettiğimizde oldu açıkçası. Zaten kaldığımız çoğu otelin park yeri olup olmadığına dikkat etmiştim, günübirlik gezdiğimiz yerlerde de risk almayıp otoparklara park ettik. Tatili burnumuzdan getirmeye gerek yok 🙂

Evet sıkılmadın, daralmadın ve sonuna kadar okudun 🙂 Ben de sözümü tutuyorum ve hangi şehirlerde hangi otellerde ne kadara kaldık anlatıyorum. Milan’da inip arabımızı aldıktan sonra Como ve Bellagio’yu gezip Verona’da konakladık ilk gece. Yalnız burada tatilin ilk ve çok şanlıyız ki tek talihsizliğini yaşadık! Tüm kalacak yerleri booking.com dan ayırtmıştım.

Verona’da seçtiğim yer Bed&Breakfast tarzı bir yerdi. Sadece konaklama ve kahvaltısı olan pansiyon tarzı bir yer ama akşam 21.00 kapanıyormuş ve görevli yokmuş. Ben siteden yer ayırtırken bu dip nota dikkat etmemişim 🙁 Oraya ödediğim 60 euro yandı ve biz yeni bir otele 80 euro vermek zorunda kaldık..

Sabah Verona’yı öğleden sonra yarım gün Venedik’i gezip 2.gece Bologna’da Allora Suit Hotel’de konakladık. Gayet iyiydi, Bologna’nın kırmızı kiremit çatılı manzarası ve kahvaltısı gayet iyiydi, merkezine uzaklıkta tabiki tabana kuvvet 25 dakika filandı. Buraya da 52 euro ödedik (kahvaltı dahil).

Bologna’dan Floransa’ya geldik. Evinin 3 odasını ayrı ayrı kiralayan sevimli Paolo’nun geniş balkonlu odasında kaldık. Booking.com’da A Firenze Da Paolo olarak bulabilirsiniz. Buzdolabının her rafı odalara göre ayrılmıştı, kahvaltı malzemeleri hazırlanmıştı ve gayet temizdi. Paolo İstersek mutfağında yemek pişirip kahve yapmamızı söyleyerek uzun uzun Floransa’yı tanıttı ve haritada gidecek yerleri işaretledi. 2 gece için kahvaltı içinde 94 euro ödedik. Burası merkeze biraz uzaktı bence, 30-40 dakika da merkeze yürünür aslında ama biz zaten gün içerisinde nerdeyse 2-3 şehir değiştirdiğimizden ve zamandan tasarruf sağlayarak, hemen ön caddesinden geçen otobüsle merkeze gidip geldik. (Hani nerede kuvvetli tabanlar değil mi? 🙂 )

Floransa’dan Pisa ve Cinque Terre’ye uzandık; San Gimignano ve Siena’yı gezdik, geldik Roma’ya! İtiraf ediyorum turun en berbat konaklamasını yaşadık, Okan abarttın diyor ama keşke biraz daha fazla para ödeseydim ve başka yerde kalsaydım diye söylendim açıkçası. Roma’da oteller tahmin ettiğiniz üzere çok pahalıydı. Ben de Kolezyum’a (Collesium) yürüyerek 15-20 dakikalık oteli (Hotel Ginevre) bulunca atladım 🙂 Kahvaltıyı dışarı da yaptık ki iyiki öyle yapmışız, kahvaltı hariç toplam 4 gece 180 euro ödedik. Odalar pis diyemem ama aşırı rutubetliydi ve sivrisinek doluydu. Ufacık bir alanı, duş perdesi gererek duşluk haline getirmişler ve insandaki duş alayım, rahatlayayım hissini yok etmişler açıkçası. Yine de siteden bir inceleyin kendiniz karar verin derim. Biz sabah çıkıp gece yarısı giriyoruz diye kendimize en uygun olanları seçmeye çalıştık. Booking.com dışında, airbnb’den ev kiralayabilir, çeşitli hostel sitelerinden hostel bakabilirsiniz.

Otel ücretlerine ilaveten kişi başı gecelik 2-5 euro arasında değişen vergi ödeyeceksiniz. Bundan sonra artık, İtalya turizmden geçiniyor vallahi billahi diye söylene söylene gezmek hakkınızdır.

Eh hadi tüm prosedür hazır, başlayalım mı gezmeye ? 🙂

5 thoughts on “BEKLE BİZİ İTALYA!

 1. Hazar says:

  Samimi paylasiminiz icin tesekkurler Didem Hanim. Bu geziniz esnasinda saniyorum eski ehliyetiniz vardi, peki hic sorun yasadiniz mi? Kiralama sirasinda ya da polis sizi durdurduysa? Mevcut ehliyetleri degistirmekte fayda olacak midir acaba?

  • Merhaba,
   Beğenmenize çok sevindim. Çok şükür ki hiçbir sorun yaşamadık. Ehliyetlerimiz latin alfabesiyle yazılı olduğu için sorun çıkmıyor.
   Artık ehliyetimizi değiştirdik, yeni gezilere yeni ehliyet ile çıkacağız 🙂 Darısı başınıza 🙂

 2. Rabia says:

  Paylaşımınız için çok teşekkürler. Kısmetse biz de 2 ay sonrası için benzer bir rota ile (bizimki tersine Roma’dan Venedik’e doğru) İtalya gezisi düşünüyoruz 🙂
  Vize başvurusu için aklımıza takılan bir konu var yardımcı olursanız seviniriz. Vize başvurusu için vereceğimiz belgelerde şehirler arası yapılacak olan yolculuk detaylarını (tren, uçak bileti, araç kiralama vs.) beyan etmemize gerek var mıdır? Gidiş-geliş biletleri ve otel rezervasyonlarımız tamam onlarda sıkıntı yok. Gitmeden önce de araç kiralayıp sizinkinde olduğu gibi şehirler arası yolculuğu araba ile yapmayı düşünüyoruz. Bunu vize başvurusunda illa belirtmemiz gerekiyor mu?

  • çooook geç kaldım cevap yazmakta 🙁 umarım güzel bir gezi olmuştur. Beyan etmekte yarar var, fakat; gidiş geliş biletler elinizde olduktan sonra sıkıntı yok 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir